Айстра

Автор ADMIN Опубліковано: Вересень - 4 - 2015

Айстра 03Айстра (лат. Aster) – це рід однорічних і багаторічних трав’янистих рослин родини Айстрові, або Складноцвіті, що налічує за різними думками від 200 до 500 видів, більшість яких росте в Північній і Центральній Америці.

В Європу квітка айстра потрапила в XVII ст., потайки завезена з Китаю французьким ченцем. У перекладі з латини «айстра» означає «зірка».

Є китайська легенда про те, як два ченці, намагаючись дійти до зірок, піднімалися по найвищій горі Алтаю багато днів, але коли вони досягли вершини, то зірки над ними були так само далекі і так само недоступні. Тоді ченці, розчаровані, без їжі і води, провівши багато важких днів у дорозі, повернулися до підніжжя гори і побачили чудовий луг із прекрасними квітами. «Подивися, – сказав один чернець, – ми шукали зірки в небі, а вони живуть на землі!» Ченці викопали кілька квіток, принесли їх у свій монастир, стали вирощувати їх і дали їм зіркове ім’я «айстри». З тих давніх часів у Китаї айстри стали символом краси, елегантності, скромності й чарівності.

Айстра – квітка народжених під знаком Діви, символ мрії про незвідане, подарунок бога людині, її оберіг, її дороговказ…
Астра має могутню, широко розгалужену кореневу систему. Основна маса коренів розташовується на глибині 15-20 см. Коріння, механічно пошкоджені під час посадки розсади і при розпушуванні міжрядь, швидко відновлюються. Це дозволяє садити і пересаджувати рослини в різний час, навіть у бутонах або на початку цвітіння. За майже 200 років вирощування селекціонери всього світу створили велику різноманітність сортів. Вони розрізняються висотою, характером розгалуження і формою куща, будовою суцвіть, щільних великих кошиків на кінцях квітконосів і мають різноманітне забарвлення.


Оболонка в насінні айстри щільна, але набухають і проростають вони швидко, при достатній вологості й температурі 18-25 ° С на 3-4-й день, а масові сходи з’являються на 4-7-й день після посіву. Про цю особливість насіння айстри слід пам’ятати і не пересушувати, і не заливати посіви в перші 3-4 дні після посіву насіння.

Найпоширеніша помилка в садівників-аматорів та, що вони висівають насіння в непрогріту землю або холодний парник. Через це багато насіння просто перепріває. Насіння сіють рядками або врозкид, але краще рядками. У рядку між насінням витримуйте відстань 10-15 мм, густо сіяти не треба. Зашпаровуються насіння зверху тонким шаром суміші землі й річкового піску на 0,5-0,6 см. Посіви необхідно полити з дрібнодисперсної лійки теплою водою.
Сходи айстри і загартована розсада переносять нетривалі заморозки до -3-5 ° С. Цвітіння у більшості сортів починається через 90-100 днів після появи сходів. У більшості районів нашої країни, крім найпівнічніших, насіння айстри можна висівати безпосередньо в пухкий вологий грунт.

Однак, як правило, садівники, вважають за краще вирощувати айстру розсадним способом. Терміни посіву на розсаду слід у кожній зоні розрахувати так, щоб висадити в оптимальні строки 60-денну розсаду. Добре загартована розсада до моменту висадки повинна мати 5-7 великих листів і бути заввишки 6-10 см. При вирощуванні айстри слід пам’ятати, що вона не любить кислих грунтів і застою води. Не можна вносити під айстри як добриво свіжий гній, це сприяє ураження фузаріозом.
Астру можна вирощувати на зріз для букетів і в різних квітниках: на клумбах, у високих і низьких рабатках, групами на газонах. Гарні айстри на балконах (краще, звернених на південь) і у вазонах в кімнатах, особливо восени, коли інших квітучих рослин уже мало.

ПОЛІЩУК Людмила Петрівна – молодший науковий співробітник відділу квітниково-декоративних рослин

Поділіться новиною в соціальних мережах

Написати коментар

ПОДІЛІТЬСЯ НОВИНОЮ В СОЦМЕРЕЖАХ -

Всі права захищені © 2015-2021 Кременецький ботанічний сад