Акебія п’ятірна

Автор ADMIN Опубліковано: Вересень - 4 - 2015

Акебія п’ятірна 1Акебія п’ятірна, або шоколадна ліана
Назву акебія п’ятірна (Akebia quinata, родина — Lardizabalaceae) отримала за листя, які зібрані по 5 штук віялом, що нагадує п’ять пальців на руці. Друга назва (шоколадна) ліана отримала за легкий шоколадний аромат квітів. Рослина дуже красиво цвіте наприкінці весни. Пурпурно-коричневі або рожево-коричневі квіти зібрані в кисть. Плоди пурпурно-фіолетові м’ясисті, довгасті. У природних умовах акебія п’ятірна зростає в Кореї, Японії та Китаї. З 1845 року її почали культивувати в Північній Америці, Австралії та Європі. Плоди в природних умовах дозрівають у жовтні. Це сині бананоподібні ягоди, їх м’якоть – їстивна, за смаком злегка нагадує малину.
Вирощування
Акебія переносить морози до -20 градусів. У холодні зими наземна частина іноді гине, але навесні від коренів з’являються нові пагони. У культурі використовують тільки два види: акебію п’ятірну та акебію трилисту. Остання більш вимоглива до тепла, поширена в Південній Європі. Найкраще рослина себе почуває в легкій півтіні. При сильному затіненні вона не буде цвісти, а при тривалому впливі сонця висихають її листочки. Молоді пагони потрібно прищипувати кілька разів, щоб не оголювалися і давали нові гарні й сильні паростки. Акебії потрібний легка родючий грунт і хороший дренаж, оскільки вона не переносить застою води. Влітку потребує рясного поливу і підгодівлі комплексним мінеральним добривом раз на три тижні.
Як і всім ліанам, їй необхідні опора й підв’язка на шпалери.
Розмноження
Акебію можна розмножувати живцями, насінням і кореневими відводками. Кореневі відводки навесні присипають землею, а через рік відокремлюють уже готову рослину з власними коренями. Здерев’янілі живці навесні обрізають і укорінюють у субстраті з піску і торфу, потім висаджують у горщики і цілий рік витримують при прохолодній температурі, а наступної весни розміщують на постійне місце. Насіння пророщують при температурі 15 градусів в міні-парничку, сіянці з’являються тільки через 2-3 місяці, коли в них відросте кілька справжніх листочків, можна розсаджувати по окремих горщиках. Вони зацвітуть тільки на 4 рік життя.


Використання в ландшафтному дизайні
Як і будь-яку ліану, акебію використовують для вертикального озеленення. Нею можна задекорувати альтанку, перголу, огорожі, господарські будівлі. Особливо розкішно темні квітки виглядають на світлому фоні.

Ольга СКАКАЛЬСЬКА – науковий співробітник відділу квітниково-декоративних рослин

Поділіться новиною в соціальних мережах

Написати коментар

ПОДІЛІТЬСЯ НОВИНОЮ В СОЦМЕРЕЖАХ -

Всі права захищені © 2015-2021 Кременецький ботанічний сад