Гінкго дволопатеве

Автор ADMIN Опубліковано: Жовтень - 28 - 2015

Ровесник динозаврів у Кременецькому ботанічному саду [Ginkgo biloba L. (гінкго дволопатеве)

Це дивне дерево зростає в ботанічному саду. За інвентерезаційними даними йому близько 150 років. Гінкго, гінкго дволопатеве (Ginkgo biloba) — реліктова рослина, єдиний вид роду Гінкго, єдиний представник родини Гінкгові, яка, у свою чергу, є єдиною у класі Ginkgoopsida.
Це дерево — одне з найстаріших нашої планети, що збереглося до сьогодні. Виникло від первісних голонасінних приблизно 300 млн років тому, пращур сосни та ялини. Гінкго — єдиний нині живий представник «перехідної ланки» між папоротями і хвойними.


Гінкго дволопатеве – пам’ятка природи світового значення, занесене до Червоної книги світу.
Плід гінкго чимось нагадує абрикос. Зовні плід покритий товстою соковитою м’ясистою оболонкою. Неприємний аромат оболонки плодів пояснюється присутністю великої кількості масляної кислоти. Плід — кістянка.
Рослина – роздільностатева. Для того, щоб відбулося запліднення, чоловіче й жіноче дерева повинні рости поряд (іноді навіть спеціально прищеплюють гілку одного на стовбур іншого). Рослина досягає зрілості й починає плодоносити у 25-30 років, до того часу важко визначити її стать. Через це у Китаї гінкго називають «King Sun Shu» — «дід і онук», оскільки зібрати перші плоди з дерева, посадженого дідом, зможе лише його онук.
Гінкго —унікальне, належить до одного виду, одного роду та одної родини. Ця рослина і реліктова, і ендемічна.Має конусоподібний брунатно-сірий стовбур, довгі вигнуті гілки. Стовбур гінкго в основному складається з деревини і нагадує за будовою стовбури сучасних хвойних, але, на відміну від них, не має смоляних ходів у деревині й не утворює смоли. Розмножується насінням і вегетативно за допомогою живцювання. Найкраще проводити живцювання навесні до розпускання листя в утеплених парниках.
Це дерево дуже перспективне для озеленення міст України. Чудово витримує умови промислової загазованості, невибагливе до ґрунтів, стійке до протигрибкових та вірусних захворювань, майже не пошкоджується комахами.
Гінкго – довговічне. Окремі його екземпляри живуть 2000 років, сягаючи висоти до 40 м, при товщині стовбура — 1 м.
На перші згадки про лікувальні властивості листя гінкго білоба натрапляємо у стародавніх рецептах традиційної китайської медицини, написаних за 2800 років до н. е. Чай із листя рекомендували при кашлі, ядусі, для якнайшвидшого відновлення сил у період видужання. Сьогодні медикаменти, розроблені на основі листя гінкго, входять до багатьох засобів сучасної медицини. Препарати з гінкго відновлюють погіршені в результаті вікових змін пам’ять, слух, зір, мовні й рухові функції, усувають циркуляторну недостатність (включаючи атеросклеротичне й вікове походження), відновлюють еластичність і міцність судин, запобігають тромбозам мозкових і коронарних судин, сприяють нормалізації метаболізму тканин мозку, поліпшують живлення серцевого м’яза, допомагають зберегти цілісність і проникність клітинної стінки, запобігти приступам астми, мають заспокійливу й антиспазматичну дії.

Руслана ПАНАСЕНКО, завідувач відділу дендрології

Поділіться новиною в соціальних мережах

Написати коментар

ПОДІЛІТЬСЯ НОВИНОЮ В СОЦМЕРЕЖАХ -

Всі права захищені © 2015-2021 Кременецький ботанічний сад