Колиска природи

Автор Admin Опубліковано: Серпень - 18 - 2020

Частими гостями Кременецького ботанічного саду стали журналісти, відвідувачі, які вже встигли поділитися своїми враженнями про новостворену експозицію.

Колиска природи

Людина – дуже неоднозначне творіння. З одної сторони – дитя природи, її плід. З другої – в ній присутня іскра розуму, Божественне начало, тяга до творчості, аналізу, жорстокості і любові – словом те, що підняло її над природою і вирвало її з неї.

Ми – заручники цього Людського. Які б переваги воно нам не давало – в кожному з нас є вода, глина, дерево… Ми складені з тих же цеглин, з яких складено все, що не є людиною. І тому повисли між Небесами і Землею. Для дикого і природнього ми – занадто складні, для вищого і небесного – занадто прості. З початку часів у фольклорі, літературі, музиці, живописі, скульптурі, релігіях людина жагуче, марновірно, тремтливо крутить головою в обидві сторони. І небес у глибині душі боїться, і перед таємничими силами природи внутрішньо тремтить, навіть якщо не хоче собі в цьому зізнатися.

Образи дріад, гайовиків, русалок – це пошук провідників у той світ, котрий ми назавше покинули, але не в силах із себе вигнати, оскільки ми – суть він. Коріння, що обплітає все і ховається в землю, – це пуповина, котра зв’язує нас із землею, природнім, первісним. Лице – це спроба людства ототожнити себе з природою, прималювати їй своє людське обличчя. Зробити природу більш зрозумілою.

Поряд із цією роботою, рельєфом, що ожив, глядач відчує себе далеко не царем природи. Він усвідомить свою незначущість перед міццю стихії, відчує її велич, відстороненість від людських суєт. Він може лише зупинитися і замовчати. Тут не вдасться сміятися і голосно говорити. Тут кожен хоч на коротку мить повернеться у стан немовляти – в колиску людства, відчує наготу і безпорадність. Повернеться в стан спокою. Робота дарує цей стан. Можливо, тому, що, сидячи на лоні природи, нема про що турбуватися?

Своїми думками поділився Олександр ІВЧЕНКО

 

 

Поділіться новиною в соціальних мережах

Написати коментар

ПОДІЛІТЬСЯ НОВИНОЮ В СОЦМЕРЕЖАХ -

Всі права захищені © 2015-2021 Кременецький ботанічний сад