Кожен з нас мріяв бути у чомусь пер­шим. Перші кроки, слова дитини – радість для батьків. Перші дитячі перемоги – усі прагнуть з тобою дружити. Відмінні оцінки у навчанні – ти авторитет серед ровесників. Кращий спортсмен, людина року, міс краси – так величають найкращих. Бути першим престижно, приємно, авторитетно. У цар­стві рослин також є перші – їх називають першоцвітами – це рослини, які зацвітають при першому подиху весни: горицвіт, підсніжники, сон-трава, проліски, мати-й-ма­чуха, примули та ін.

Чи замислювались Ви як це бути пер­шим? Чи легко бути першим? Для того, щоб стати першим у навчанні необхідно багато учитися, читати, іноді доводиться сидіти за книгами усю ніч. Необхідно володіти значним обсягом інформації, мати хоро­шу пам’ять. Потрібно навчитися пояснити факти та явища, виділити закономірності та виявити винятки. Чи кожному це під силу? Кращі спортсмени проходять нелег­кий шлях тренувань, часто травмуються, їм приходиться пересилювати значний біль, щоб дійти до фінішу. Шлях до звершень, до лідерства, до визнання лежить через злети та падіння, напружену працю, виснажливу боротьбу, перш за усе, із самим собою. Ще більшої шани заслуговують параолімпійці, бо їхні зусилля на шляху до перемоги про­сто титанічні.

Так само і первоцвіти навесні долають великі перешкоди. їм доводиться витримувати довгі темні ночі і ранні замо­розки, боротися із крижаними вітрами, сні­говими заметілями та холодними дощами, їхнє життя коротке, тому вони радіють кож­ному погожому дню, шанують кожну теплу хвилинку. Для них кожен прожитий день – подвиг. Як же їм вдається виживати? Пер­воцвіти невисокі рослини – це пристосуван­ня до несприятливих погодних умов. Лиш війне холодом, як їхні квіти закриваються, вкриваючись чашолистками, а стебельце пригортається до землі.

Підсніжники… Молочні краплини на­ших лісів. Щоб зберегти свою зав’язь від обмерзання вони, як і проліски, навчилися утримувати у середині квітки температуру близько +8°С. Як тоненькі, ніжні пелюст­ки здатні на таке? Нам ще потрібно вчити­ся у підсніжника утеплювати свої домівки. Наукова назва підсніжника – «галантус» – шляхетний, галантний. У світі відомо понад 100 видів підсніжників, у нас зростає підсніжник звичайний.

       Нам приємно, радісно та весе­ло коли на луках, у лісах, горах, біля доріг та наших будинків появляються яскраві ніжні первоцвіти. Ми з радістю «запрошуємо» їх у свої домівки …. у вигляді букетів, щоб неза­довго вони …. загинули у наших вазах. Вони хотіли підняти нам настрій, порадувати, а навзаєм отримали не любов та захоплення, а …. знищення. Ці маленькі мужні істоти, які вибороли своє право на життя у проти­стоянні із грізними силами природи гинуть від нашої «любові»… і починають зникати… А заслуговують на шану, охорону та береж­ливе ставлення.

Завітайте у квітні-травні до Кременецького ботанічного саду, щоб познайомитися зі скромними, тендітними, проте неймовірно терпеливими первоцвітами.

                                                                 Автори:        А. М. Ліснічук, Л. Л. Онук

Поділіться новиною в соціальних мережах

Написати коментар

ПОДІЛІТЬСЯ НОВИНОЮ В СОЦМЕРЕЖАХ -

Всі права захищені © 2015-2021 Кременецький ботанічний сад