Рододендрони

Автор ADMIN Опубліковано: Вересень - 8 - 2015

Рододендрони 5Рід Рододендрон ( Rhododendron L. ) – один з найбільший родів у родині Вересових (Ericaceae DC). Кількість видів цього роду невідома, оскільки відкриття нових видів та форм з року в рік продовжується.
Назва рододендрон складається з двох грецьких слів: rhodon – троянда і dendron – дерево. В Кременецькому ботанічному саду зростає 14 видів(1сорт), з них 2 вічнозелені, 3 напіввічнозелені і 9 листопадні кущі. Цвітуть рододендрони дуже яскравими кольорами, що дає можливість створювати за їх участю дивовижні пейзажі.
Рододендрон жовтий (Rhododendron luteum), синоніми Rhododendron flavum, Rhododendron polessicum, також відомий як азалія (Azalea pontica) – кущ родини вересових 1-2,5 м заввишки . Рододендрон жовтий – гарна декоративна рослина, особливо в період цвітіння. Рекомендується для садіння під намет розрідженого деревостану, для декорування кам’яних схилів, насаджень на вулицях у містах та інших населених пунктах. Народні назви дряпоштан, турецький багон. Росте рододендрон у підліску хвойних і мішаних лісів, на вирубках і галявинах, часто створюючи суцільні зарості. Тіньовитривала рослина. Цвіте у травні. Поширений у північно-східній частині Рівненської і північно-західній частині Житомирської областей.
Ефіроолійна, інсектицидна, лікарська, танідоносна, отруйна, медоносна і декоративна рослина. Пелюстки рододендрона – цінна сировина для ефіроолійної промисловості.
Ефірні олії, які містяться в квітках азалії, мають фітонцидну й інсектицидну дію. У науковій медицині застосовують ефірну олію рододендрона як бактерицидний засіб, особливо проти туберкульозної палички. Ериколін, який міститься в листках, має потогінні й наркотичні властивості.
У листках рододендрона містяться таніди (8-13 % ), придатні для дублення шкур і забарвлення їх у світлі кольори. Рослина отруйна, містить андромедотоксин, отруйний для людей, свійських тварин, бджіл, мишей.
Рододендрон жовтий рідкісний вид, який потребує охорони.

Рододендрон японський (Rhododendron japonica) — листопадний, дуже гіллястий кущ 1- 2м заввишки. Молоді пагони голі або покриті сріблястими щетинистими волосками. Бруньки яйцеподібні, гоструваті, сірувато-бурі, голі. Листки тонкі, довгасто-ланцетоподібні, притуплені, знизу опушені тільки по жилках,по краях війчасті, поступово звужуються і переходять у черешок. Квітки по 6-12 у суцвіттях, розпускаються до появи листків або одночасно з ними. Віночок широко – лійкоподібний, із широкою трубкою, зовні оксамитовий, яскраво оранжево – червоний, лососево – червоний. Чашечка маленька. Цвіте у травні, плоди дозрівають в середині листопада. Насіння дрібне, маса 1000 насінин – 0,286 г., у 1 грамі – 3,50 тис. насінин. Природний ареал: Середня та Північна Японія. Росте на сонячних схилах гір серед невисоких чагарників. Рододендрон японський містить андромедоксин в корі,листках, квітах і нектарі, з якого виготовляють препарати для лікування серцевої та ниркової недостатності.
У культурі України з середини 1960-х років. Росте помірно: приріст пагонів за вегетацію 7 -10 см. Цілком зимостійкий. Витримує пониження температури до -26 °С. Цвіте та плодоносить щорічно. В культурі Європи відомий с 1861 року. Високодекоративний, життєздатний і перспективний вид для озеленення, широко використовується в гібридизації. Придатний для групових та солітерних насаджень.
Рододендрон Шліпенбахa (Rhododendron schlippenbachii ) Листопадний розкидисто – гіллястий кущ близько 2 м, у природі до 5 м заввишки, зі світлою корою. Молоді пагони іржаво – залозисто-опушені, пізніше голі, буруваті. Листки зібрані по 5 на кінцях пагонів, 4 – 10 см завдовжки, зверху темно – зелені, майже голі, знизу по жилках волосисті, восени жовті або карміно – червоні. Квітки по 3 – 6, розпускаються одночасно з листками або дещо раніше . Віночок широко-дзвоникуватий або колесоподібний 7-10 см у діаметрі, блідо рожевий із пурпуровими цяточками, пізніше білий. Цвіте у травні, плоди дозрівають у жовтні, Насіння дрібне, маса 1000 насінин 0,514 г, у 1 г -1,95 тис. насінин. Природний ареал: Далекий Схід Росії , Північно – Східний Китай, Японія, Корея . Це рідкісний східноазіатський вид, який потребує охорони. В культурі з 1960 р. Росте помірно: приріст пагонів за вегетацію 5-8 см., цілком зимостійкий . Цвіте щорічно і дуже рясно, плодоносить нерегулярно. В культурі розмножується насінням та живцями. Цінний високо декоративний та вітамінозний вид. Заслуговує на широке впровадження в озеленення.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Написати коментар

ПОДІЛІТЬСЯ НОВИНОЮ В СОЦМЕРЕЖАХ -

Всі права захищені © 2015-2021 Кременецький ботанічний сад