Тис ягідний

Автор ADMIN Опубліковано: Вересень - 25 - 2015

тис ягідний 3Тис Ягідний, або негній-дерево (лат. Taxus baccata L.) – хвойне вічнозелене дерево або великий чагарник (10-20 м заввишки) родини Тисових.
Народні назви: негниючка, червоне дерево, зелениця (завдяки густій зеленій кроні), королівське дерево. Вчені античного світу називали тис ягідний деревом смерті. Хвоя і пагони його містять у собі отруйні алкалоїди, зокрема токсин, який уражує нервову систему. Власне з цим пов’язана наукова назва роду, що в перекладі з латинського означає отруйний.
Тис ягідний – тіневитривалий. Деревина його з чорно-бурою серцевиною, важка, міцна, добре полірується. А ще вона не гниє у воді (звідси одна з народних назв – негній-дерево). Саме тому тис ягідний винищували для виробництва луків, списів, рукояток для холодної зброї, а також у кораблебудуванні, для виготовлення особливо цінних меблів, як облицювальний матеріал, при будівництві, тощо. 
Є перекази, що закарпатські зброярі під час оборони Хустського замку (Закарпатська область) від загонів кримського хана Гірея виготовляли з тиса особливі гарматні ядра, котрі були не тільки міцними, а й пружними, відбивались від стін і землі багато разів і знову й знову вражали чимало татарських вояк, які так і не здобули фортеці.
У давнину гуцули виготовляли з тиса цвяхи для прибивання дранки, забивання дощок. Недаремно за своїми фізико-хімічними властивостями ця деревина здатна конкурувати із залізом.


Деревина тиса має також сильні бактерицидні властивості — вбиває навіть мікроорганізми, які є в повітрі. Колись побутувала думка, що хата, у якій хоча б стельові балки зроблені з тиса, надійно захищена від хвороботворних інфекцій, що надзвичайно цінувалося з огляду на масові епідемії.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Написати коментар

ПОДІЛІТЬСЯ НОВИНОЮ В СОЦМЕРЕЖАХ -

Всі права захищені © 2015-2021 Кременецький ботанічний сад