Венерина мухоловка

Автор ADMIN Опубліковано: Вересень - 4 - 2015

Венерина мухоловка 03У світі налічується близько 500 видів хижих рослин.

Перші відомості про дивні рослинні істоти з’явилися лише у ХVIII столітті, коли Джон Еллісон у листі до Карла Лінея описав венерину мухоловку. Рослини-хижаки живуть у воді прісних водоймищ, на заболочених луках і болотах, у торфі, піску, тобто на субстратах, бідних з’єднаннями азоту. В таких умовах неминучим є азотисте голодування, а також нестача фосфору, калію та інших речовин, які хижі рослини компенсують за рахунок перетравлювання невеликих тварин, в основному – комах, що їх ловлять за допомогою спеціальних органів — метаморфізованного (видозміненого) листя.

В європейських країнах росички є свого роду символом комахоїдних рослин, нерідко вони характеризуються в шкільних підручниках. Відомо, що верхній бік та краї кожного листка вкритий волосками – щупами, що мають червону залозисту голівку. Її оточує крапелька тягучого липкого слизу. Саме ці, схожі на краплі роси, крапельки, дали назву видам цього роду. Як пастку використовують клейку речовину, сівши на листок, комахи залипають у цукристій рідині. Намагаючись виповзти, жертва змушує сусідні волоски схилитися в бік джерела руху, внаслідок чого потрапляє в надійні обійми. Лист росички не відчуває вагу того, що на нього впало, але сприймає його запах.

Оскільки здатність живитись тваринною їжею виробилась у росичок як своєрідне пристосування до бідних субстратів, рослина отримує із пійманих комах насамперед солі натрію, калію, магнію, фосфору та азоту. Коли ж на листок росички впаде суха травинка або ще щось неїстівне, волоски щупи тільки ледь здригнуться і знову лишаться нерухомими.

Практично всі комахоїдні рослини України на сьогодні є рідкісними. Їх застосовують у народній медицині, гомеопатії, ветеринарії, певні види мають торфоформуюче значення. Чимало представників хижих у Європі введені у культуру й мають декоративне значення в Україні це справа найближчого майбутнього (хочеться вірити).

Ольга Скакальська – науковий працівник відділу квітниково-декоративних рослин.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Написати коментар

ПОДІЛІТЬСЯ НОВИНОЮ В СОЦМЕРЕЖАХ -

Всі права захищені © 2015-2021 Кременецький ботанічний сад