Проблеми збереження довкілля та його складових вже давно стали окремим та значним за обсягом напрямком міжнародного співробітництва світової спільноти. В руслі цих світових процесів знаходиться й Україна, яка взяла на себе низку міжнародних зобов’язань в екологічній сфері. Зокрема, одним із напрямів такої співпраці є забезпечення виконання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES), прийнятої 3 березня 1973 року у м. Вашингтоні.
Виконання CITES повинно сприяти усуненню економічної зацікавленості в процесі використання дикої флори і фауни шляхом обмеження їхнього переміщення за межі країн, які є ареалом їхньої ж географічної популяції. Україна приєдналась до Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення 14 травня 1999 року.
Шістдесят восьма сесія Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй постановила проголосити 3 березня, день прийняття Конвенції про міжнародну торгівлю природними видами фауни і флори (СІТЕS), як Всесвітній день збереження природи, щоб підвищити обізнаність про світ дикої фауни і флори.
Мета Конвенції полягає в тому, щоб гарантувати, що міжнародна торгівля дикими тваринами і рослинами не створює загрози їх виживанню. Дика фауна і флора є незамінною частиною природних систем землі, які мають охоронятися для нинішніх і майбутніх поколінь. Держави-учасники Конвенції визнають важливість міжнародного співробітництва, яке буде сприяти захисту деяких видів дикої фауни і флори від надмірної експлуатації в міжнародній торгівлі, переконані у необхідності об’єднати зусилля й терміни прийняття належних заходів у цих цілях. Будь-яка торгівля зразками рідкісних видів має здійснюватися під неухильним наглядом наукових компетентних і адміністративних органів.
Всього CITES залежно від видів тварин та рослин і категорій їхньої вразливості включає три додатки.
Додаток 1 охоплює зникаючі види (види, що знаходяться під загрозою зникнення, торгівля якими негативно впливає чи може негативно вплинути на їхнє існування), торгівля якими може бути дозволена лише у виняткових випадках.
Додаток 2 включає вразливі види (види, які на сьогодні не обов’язково перебувають під загрозою зникнення, але можуть опинитися під такою загрозою, якщо торгівля зразками цих видів не буде суворо регулюватися з метою уникнення такого використання, що несумісне з їхнім виживанням).
Додаток 3 передбачає види, які вносяться до нього за ініціативою сторін з метою попередження торгівлі певними видами флори та фауни з її територій.
Об’єктами регулювання конвенції виступають не тільки живі тварини та рослини, а також мертві та будь-які їхні впізнавані частини чи похідні від них. Під торгівлею в тексті розуміють експорт, реекспорт, імпорт та інтродукцію з моря.
Згідно Положень про вищевказані Переліки торгівля видами, занесеними до них, забороняється.
Природа нашого краю є неповторною і багатою на рідкісні види рослин і тварин. Серед цих видів 119 видів рослин занесених до Червоної книги України , а також 112 рідкісних або зникаючих видів в межах Тернопільської області, які не занесені до Червоної Книги України, але потребують охорони на регіональному рівні.
У списки Конвенції (СІТЕS) занесені усі види Підсніжника. На наших теренах зростає ранньовесняний вид - Підсніжник білосніжний (можемо бачити на фото), а в Україні зустрічається 3 види підсніжника: підсніжник звичайний, підсніжник складчастий, підсніжник Ельвеза.
Підсніжник — символ надії. За однією старовинною легендою, коли перші люди були вигнані з раю, на землі йшов сніг і було холодно. Єва дуже змерзла. Щоб її утішити, дати надію на кращі часи, кілька сніжинок перетворилися у ніжні квіти підсніжника — провісника весни.
Природоохоронний статус виду: Неоцінений.
Масове зривання на букети, , викопування цибулин, рекреаційне навантаження неухильно приводить до зниження чисельності популяцій виду, вони регресують і зникають, також спостерігається тенденція до зменшення кількості квітучих особин.
Екологи Кременецького ботанічного саду докладають чимало зусиль задля збереження рідкісних рослин і біорізноманіття в цілому. Лише від кожного з нас залежить чи збережемо ми той неоціненний дар, що дарований нам природою.
Науковий співробітник відділу фітосозології Кременецького ботанічного саду Т.В.Чубата.